اسفند
۹
۱۳۹۱

شرحی بر زنبور درمانی

شرحی بر زنبور درمانی
درمان دردهایتان را به عهده زنبور بگذارید!
با نیش زنبور درمان می‌شوید
خبرگزاری ایمنا: یونانیان در قدیم از عسل و موم برای تهیه انواع غذاها استفاده می‌کردند. بعدها، نیش زنبور برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده شد. بقراط و کنفوسیوس، از این روش برای درمان بیماران استفاده می‌کردند.

به گزارش ایمنا، مردم وقتی از اثرات بد احتمالی داروها آگاه شدند، رو به درمان‌های طبیعی آوردند. مطب‌های زیادی برای درمان با نیش زنبور در چین گشایش یافت و به سرعت این روش درمانی در اروپا و آمریکای شمالی رایج شد.
زنبور درمانی یکی از انواع آپی‌تراپی است که در آن، تولیدات زنبور برای درمان به کار می‌رود. در این نوع درمان از گرده افشانی توسط زنبور، موم، عسل خالص و غذای مورد مصرف توسط نوزادهای زنبورها استفاده می‌شود.
به طور خلاصه، زنبوردرمانی به عنوان جاشینی برای مداوای بیماران به کار می‌رود و بیمارانی که با داروهای شیمیایی درمان نمی‌شوند، رو به زنبور درمانی می‌آورند.
نیش زنبور می تواند کمک حال بهبود و درمان این مشکلات و بیماری‌ها باشد:
بیماری‌های خود ایمنی ، بیماری‌های عصبی، ام اس (MS) ، پینه و سختی پوست، آماس و ورم پستان، گرفتگی عضلات، زونا، نقرس، آسیب به آرنج، آسیب به زردپی، کمردرد، دردهای مزمن، اختلال اعصاب، کاهش کلسترول خون، روماتیسم و درد مفاصل، آرتریت یا ورم و التهاب مفاصل، افسردگی، بیماری‌های پوستی، دردهای قاعدگی، واریس یا بزرگ شدن رگ در پاها، سندرم خستگی مزمن و ناتوانی‌های جنسی.
خصوصیات نیش زنبور
نیش زنبور دارای ترکیبات مختلفی از قبیل آنزیم‌ها، پروتیین‌ها و اسیدهای آمینه است.
این ماده بدون رنگ و دارای مزه شیرین و در عین حال کمی تلخ و قابل حل در آب است. اگر با هوا برخورد کند، تبدیل به کریستال سفید متمایل به خاکستری می‌شود.
نیش زنبور دارای موادی است که به سیستم اعصاب، قلب و غده فوق کلیه کمک می‌کند.
چگونگی روش زنبور درمانی
ابتدا قبل از شروع درمان‌، باید میزان حساسیت بیمار را نسبت به نیش زنبور مورد بررسی قرار داد. این کار با استفاده از تزریق مقدار کمی نیش زنبور و توسط ۱ تا ۲ عدد زنبور انجام می‌شود.
زنبور درمانی به این صورت است که زنبور را با استفاده از موچین یا انبرک در سطح مورد نظر از بدن قرار می‌دهند تا آنجا را نیش بزند. برخی افراد به جای استفاده از خود زنبور زنده، تزریق نیش زنبور در زیر پوست را ترجیح می‌دهند.
نیش زنبور بعد از ۱۵ دقیقه رها می‌شود و بعد آن را با استفاده از موچین برمی‌دارند. بین ۲۰ تا ۴۰ نیش باید در هر جلسه زده شود و بیمار باید ۳ بار در هفته به مرکز زنبور درمانی مراجعه کند.
درمان با نیش زنبور برای بیماران MS اثرات فوق‌العاده‌ای داشته است، از آن جمله افزایش استقامت، کاهش خستگی و همین طور کاهش تشنج و انقباض عضلات.
احتیاط کنید
اگر شما دیابت، سل یا آلرژی شدید دارید، از این نوع درمان استفاده نکنید.
احساس بیماران بعد از زنبور درمانی
آستانه تحمل درد ناشی از نیش زنبور در افراد مختلف، متفاوت است. معمولا بعد از چند ساعت، درد فروکش می‌کند. اما در برخی افراد نیز ممکن است یک هفته طول بکشد تا درد متوقف شود. برخی اوقات گذاشتن یخ روی محل نیش زنبور موجب آرام شدن درد ناشی از آن می‌شود.
علایم آلرژی به نیش زنبور
در افراد دارای آلرژی به نیش زنبور، علایم زیر دیده می‌شود:
درد، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و سرگیجه، سخت نفس کشیدن و صدای خرخر، کاهش ناگهانی فشار خون و شوک.
خطرات احتمالی در زنبوردرمانی
بیشتر مردم بعد از نیش زدن زنبور، درد و قرمزی محل نیش را تجربه می‌کنند. دیده شده است که حدود ۲۰ درصد از افراد بعد از درمان دچار خارش، کهیر، خستگی و عصبانیت می‌شوند.
توجه به برخی از علایم و نشانه‌های بعد از درمان جلب اهمیت دارد. لازم به ذکر است که این علایم به ندرت رخ می‌دهد و تنها در حدود ۸/۰ درصد است.
مرگ
تعداد کمی از افراد به علت نیش زدن زنبور می‌میرند. تحقیقات نشان داده است که این تعداد به کمتر از ۱۰۰ نفر در سال می‌رسد. مرگ به سبب وجود آلرژی شدید و یا شوک قلبی رخ می‌دهد.
آسیب به اعصاب بینایی
این علامت در افرادی بروز می‌کند که نیش زنبور در اطراف چشم و ابروی آنها وارد شده باشد.
آنسفالومیلیت یا التهاب مغز و نخاع
اگر نیش زنبور وارد سیستم عصبی شود، این عارضه به وجود می‌آید.
حال از درمان توسط زنبور که بگذریم، گاهی اوقات پیش می‌آید که ناگهان زنبوری شما را نیش می‌زند، در این صورت می‌بایست:
هر چه زودتر به اورژانس بروید.
با دقت نیش زنبور را در بیاورید. تنها حدود ۲ تا ۳ دقیقه طول می‌کشد تا تمام نیش وارد بدن شود، لذا بیرون آوردن نیش بسیار مهم است.
برای کاهش تورم در محل نیش، یخ بگذارید.
محل نیش را با آب تمیز و صابون بشویید.


درباره نویسنده: محمدرضا مسعود

اینجانب محمدرضامسعود کارمند دامپزشکی واولین زنبور دارشهرستان خور وبیابانک از توابع استان اصفهان که با حدود 200 کندو به زنبور داری مشغول می باشم در این سایت سعی شده دررابطه با عسلهای تولیدی ام و همچنین خواص عسل وزنبور داری مطالبی را ارسال کنم. تلفن های تماس تماس : ۰۹۱۳۳۲۳۳۲۹۵ ۰۳۲۴۴۲۲۳۳۰۳

فرستادن دیدگاه

محصولات فروشگاه

عسل مریم گلی

عسل ارگانیک خارشتر