مرداد
۹
۱۳۹۲

«زنبور درمانی»

«زنبور درمانی» به مفهوم استفاده از فرآورده های «زنبور عسل» نظیر; عسل، ژله  رویال، گرده گل، بره  موم، زهر زنبور و… در درمان بیماری هاست. اجرای این شیوه درمان به شکل سنتی قدمت بسیار زیادی داشته که پس از بررسی های جدید و تایید آن، هم اکنون به شکل علمی و آکادمیک در بسیاری از کشورهای دنیا اجرا می شود. انجمن «زنبور درمانی» آمریکا با داشتن بیش از دو هزار عضو، از متخصصین مختلف علوم پزشکی اطلاعات کامل و جامعی در خصوص این طب جمع آوری نموده و مشغول تحقیق در زمینه  این فرآورده ها می باشد. در ادامه به تشریح این  اطلا عات بسیار سودمند و پرفایده می پردازیم.
عسل: «عسل»، غذائی مفید و یک اکسیر پرارزش است که از هفت هزار سال پیش از میلاد حضرت مسیح به عنوان عالی ترین و مقوی ترین غذاها شناخته شده و همچنین بخاطر ویژگی های شفابخش خود، به عنوان دارو در درمان بسیاری از بیماری ها در بین تمام ملل کاربرد داشته است. در اهمیت عسل همین بس که خداوند متعال در قرآن مجید از بین تمام خوردنی ها و آشامیدنی ها فقط عسل را به عنوان خوردنی شفابخش معرفی کرده و این نیست مگر به جهت اهمیت و خواص موادی که در درون عسل نهاده شده است.
– ترکیبات: عسل از ترکیب بیش از ۲۰ نوع قند، ۸ نوع ویتامین، ۱۱ نوع ماده معدنی، ۱۶ نوع اسید آمینه، چندین نوع آنزیم و مواد ناشناخته دیگر تشکیل شده است.
نقش عسل در سلامتی: «عسل» در تقویت حافظه و سیستم ایمنی بدن و قوای جسمانی، بهبود و درمان بسیاری از ناراحتی ها مثل زخم ها، سوختگی ها و درمان بعضی از بیماری های گوارشی، دهان و لثه موثر بوده و بسیار سریع هضم و جذب خون شده و انرژی آن فورا به بدن منتقل می شود. مصرف عسل برای همگان خصوصا افراد ضعیف، کودکان، کهنسالان، افراد ناتوان و در دوران نقاهت بیماری ها مفید است.
زهر زنبور: زهر زنبور مایعی است به رنگ روشن شفاف با بوی مخصوص و با مزه  ای تلخ که خاصیت اسیدی داشته و حدود ۸۸درصد آن را آب تشکیل می دهد.
خصوصیات شیمیایی: زهر زنبورعسل از نظر شیمیایی بسیار پیچیده و از ترکیب ۱۸ ماده فعال از جمله آنزیم های مختلف، پپتیدها، آمین ها و مواد فرار تشکیل شده است.
کاربردها: استفاده دارویی از زهر زنبور عسل قدمت بسیار زیاد تاریخی دارد به طوری که از قدیم الایام در طب سنتی مصریان باستان همچنین چینی ها و یونانی ها در درمان دردهای استخوانی و مفصلی استفاده می شده است. طی هفتاد سال گذشته متجاوز از ۱۷۰۰ نشریه علمی در مورد ترکیب و اثرات مختلف زهر زنبور در حیوانات و انسان منتشر گردیده که  موارد تجویز آن به شرح زیر است:
۱) بیماری های عصبی: مولتیپل اسکلروزیس، پارکینسون، صرع فلجی و نیمه فلجی و…
۲ ) بیماری های قلبی وعروقی: آریتمی، التهاب میوکارد، آندوکاردیت انسدادی، واریکوز و…
۳ ) بیماری های پوست: پسوریازیس،درماتیت عصبی،اگزماو…
۴ ) بیماری های اسکلتی عضلانی: اسپوندیلیت آنکلیوزان، روماتوئیدآرتریت، استئوآرتریت و…
موارد عدم تجویز زهر زنبور:
۱)حساسیت به زهر زنبور
۲)سل مزمن
۳)هپاتیت مزمن
۴)نارسائی های کلیوی، قلبی، کبدی و تنفسی
۵)کودکان زیر پنج سال
۶)دوران بارداری و دوره ماهانه در خانم ها.
ژله رویال: «ژله رویال» یا «شاه انگبین»، ماده ای است خامه ای شکل که حاصل ترشحات غدد زیرحلقی در سر زنبوران کارگر پرستار جوان در سن ۳ تا ۱۲ روزگی می باشد.
– ترکیبات: ۶۰درصد «ژله رویال» را آب تشکیل می دهد و پروتئین آن حدود ۱۸درصد و شامل انواع اسیدهای آمینه ضروری بدن انسان می باشد. «ژله رویال»، غنی ترین ماده غذایی از نظر ویتامین  B5 (اسید پانتوتنیک) است که نقش بسیار مهمی در واکنش های بیولوژیکی و شیمیائی درون سلولی داشته و نیز نقش اساسی در سوخت وساز چربی ها، قندها و اسیدهای آمینه دارد. در مجموع مواد تشکیل دهنده «ژله رویال» به نحوی عمل می کنند که باعث رشد و تکامل سلول ها و یا ترمیم سلول های تخریب شده می شوند.
-خواص و کاربردها: «ژله رویال»، یک ماده غذایی بسیار ارزشمند و دارویی است که در درمان بسیاری از ناتوانی ها و امراض از جمله در کاهش چربی خون، تنظیم هورمون ها، کمک به باروری و تسریع در بهبودی ناتوانی جنسی، کمک به رشد استخوان، محرک رشد، اشتها» آور، رفع تصلب شرائین، بهبود روماتیسم مفصلی، درمان افسردگی، افزایش دهنده مقاومت بدن در مقابله با عفونت ها موثر می باشد.
بره موم: «بره موم»، ماده ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل می باشد، حالت آن خمیری شکل و چسبناک با بوی نسبتا مطبوع که رنگ آن از سبز تا قهوه ای تیره متغیر است.
-خواص بره موم: این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر ضدباکتریایی، ضدقارچی، ضدانگلی، آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارد. همچنین بعنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه و کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.
گرده گل: «گرده گل»، سلول های جنسی نر گیاهان است که زنبور عسل هنگام ملاقات گل ها جمع آوری و با خود به کندو حمل کرده و پس از ترکیب آن با بزاق، درون سلول های شش ضلعی قاب ها ذخیره می کند.
-خواص و کاربردها: «گرده گل»، بعنوان تقویت کننده طبیعی برای سیستم ایمنی بدن، بهبوددهنده ضعف جسمانی، کم خونی، پیشگیری از پیری زودرس، افزایش دهنده قدرت تولیدمثل، کنترل کننده التهاب پروستات و کاهش دهنده فشارخون کاربرد دارد.

درباره نویسنده: محمدرضا مسعود

اینجانب محمدرضامسعود کارمند دامپزشکی واولین زنبور دارشهرستان خور وبیابانک از توابع استان اصفهان که با حدود 200 کندو به زنبور داری مشغول می باشم در این سایت سعی شده دررابطه با عسلهای تولیدی ام و همچنین خواص عسل وزنبور داری مطالبی را ارسال کنم. تلفن های تماس تماس : ۰۹۱۳۳۲۳۳۲۹۵ ۰۳۲۴۴۲۲۳۳۰۳

فرستادن دیدگاه

محصولات فروشگاه

عسل مریم گلی

عسل ارگانیک خارشتر